یوگا بال چیست؟

 یوگابال

آشنایی با یوگا بال...

 

سوئیس بال ابتدا در سال ۱۹۶۳ توسط "Aquilino Cosani" سازنده ی پلاستیک ایتالیایی ساخته شد، به این توپها pezzi ball می گفتند. “Mary Quinton” فیزیوتراپیست بریتانیایی که در سوئیس مشغول به کار بود از این توپها در مراحل درمانی نوزادان کمک گرفت. بعدها دکتر “Susanne Klein-Vogelbach” مدیر مرکز فیزیوتراپی در باسل-سوئیس استفاده از این توپ ها را در زمینه فیزیوتراپی به منظور بهینه سازی استفاده از سیستم ها (حسی، اسکلتی عضلانی) و الگوهای حرکت / هم افزایی NDT به کار برد.


خانم فوگل از این توپها در زمینه مداوای بیماران بزرگسالی که مشکل اسکلتی یا دارویی داشتند، استفاده بسیاری کرد. واژه سوئیس بال اولین بار توسط فیزیوتراپیست های آمریکایی که در سوئیس شاهد نتیجه بخشی تکنیک های درمانی با توپ بودند به کار برده شد. تکنیک هایی که متخصصان برای درمان بیماران به کار می بردند امروزه به طور وسیعی در برنامه های ورزشی و فیتنس به کار می روند. این توپها با کارکردهای وسیع تر در ورزشهایی مثل یوگا و پیلاتس نیز به کار برده می شوند.


انجام تمرینات آماده سازی و آساناهای یوگا با توپ یوگا، تاثیر فوق العاده ای بر عضلات تمام بدن دارد.
افزایش استقامت عضلات و بهبود تعادل بدن، خبر خوبی برای افرادی با محدودیت حرکتی است. یک جلسه یوگا با توپ، ضمن اینکه برای افراد با محدودیت حرکتی مناسب است، به افزایش انعطاف بدن در همه افراد کمک کرده و با بالا بردن ضربان قلب تمرین کاردیو مناسبی محسوب میشود.


فواید یوگا بال:
- سلامت کمر ‌و ستون مهره
با تکیه کردن به توپ یوگا به جای زمین یا دیوار در انجام حرکات، حمایت بسیار خوبی برای ستون مهره ها فراهم می شود.
-بالابردن قدرت مرکز بدن( core)
حفظ تعادل در حرکاتی که باید بالانس بر روی توپ نگه داشته شود،قدرت و استقامت عضلات مرکز بدن، که وظیفه حمایت از ستون مهره ها را بر عهده دارند، افزایش می دهد. با قوی شدن این عضلات، حالت کشیده و متعادل بالاتنه نیز بیشتر می شود که باعث زیبایی و سلامت ستون مهره ها می شود.
-تعادل عضلانی
عضلات قدامی( anterior muscles) معمولا نسبت به عضلات خلفی (posterior muscles) قوی تر هستند، و آن هم به این خاطر است که ما در فعالیت های روزانه از عضلات جلویی بیشتر استفاده می کنیم. گاهی حتی ورزشکاران، از تقویت عضلات پشتی غافل می شوند و فقط عضلات جلو بدن را تقویت می کنند. این امر منجر به عدم تعادل عضلانی و حالت نامتقارن بدن می شود. توپ یوگا با ایجاد ساپورتی برای عضلات پایین کمری، کمک مناسبی برای انجام حرکات به صورت بهتر و آسان تر است که تأثیر زیادی روی تقویت عضلات پشتی و کمری دارد.


گردآورنده: هلاله حق